SOSYAL AĞLARDAN BİZLERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

  • Esenkent Mah. Barlas Sok.No:25 DUDULLU Osb/Ümraniye

  • İletişim Numaramız0216 313 00 80

  • Çalışma SaatlerimizHaftaiçi 09:00 / 19:00

Blog

21 june

Türkiye'de toplumun yüzde 30'u 'geri dönüşüm kutusunu' hiç duymamış

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci geçen yıl yaptıkları bir araştırmada toplumun üçte birinin geri dönüşüm kavramından haber olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Yeşilyurt Belediyesi Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisleri temel atma töreninde yaptığı konuşmada çocuklara daha iyi bir gelecek bırakmak için atık yönetiminin daha iyi planlanması gerektiğini belirten Bakan Tüfenkci, "İsrafa yönelik bir tüketim alışkanlığı olduğunu görüyoruz. 2017 yılında bakanlığımızın yapmış olduğu araştırmada vatandaşlarımıza atıklarla, geri dönüşümle ilgili ne düşünüyorsunuz, neyi biliyorsunuz? diye sorduk. Toplumun yarıya yakını geri dönüşüm kutularını kullanırken yüzde 30'a yakın kısmı da bu kavramı hiç duymadığını ifade etti." diye konuştu.

Eurostat'ın 2013 yılı verilerine göre Türkiye'de geri dönüşüm oranı yüzde 1 civarında.


21 june

Geri dönüşüm sektörünün güçlü tesislere ihtiyacı var

Geri dönüşüm ve atık yönetiminde hedeflere ulaşmak ve kaliteli geri dönüştürülmüş hammadde elde etmek için Türkiye’nin teknolojik altyapısı güçlü tesis yatırımlarına ihtiyacı olduğunu vurgulayan uzmanlar, sistemin bir an önce oluşturulması gerektiğinin altını çiziyor.

Sanayileşme, nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı atık üretiminin artması beklenen Türkiye’de, son yıllarda geri dönüşüm ve atık yönetimine yönelik önemli gelişmeler yaşanıyor. Gerek çevrenin korunması, gerekse atıkların tekrar ekonomiye kazandırılması noktasında üstlendiği misyondan hareketle, geri dönüşüm ve atık yönetimine yönelik çalışmalarını hızlandıran kamu ve özel sektör, yeni yatırımların yanı sıra toplamsal bilinci artırmaya yönelik birçok sosyal projeyi de gündemlerine almış durumda. Yeni yatırımlarla sektörün kapasite, teknoloji ve altyapısının güçlendirilmesi planlanırken, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ olmak üzere, yürütülen sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin atık geri dönüşüm oranının artırılması hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkemizde 2016 yılı itibarıyla 140’ı atık bertaraf, bin 558’i ise geri kazanım olmak üzere toplam bin 698 tesis faaliyet gösteriyor. 2017 yılında depolama oranı yüzde 87, geri dönüşüm oranı ise yüzde 12 olan Türkiye’de, 2023 yılında oluşan atığın yüzde 35’inin geri kazanım, yüzde 65’inin ise düzenli depolama yöntemiyle bertaraf edilmesi hedefleniyor.

‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında içecek ambalajlarında depozito uygulaması da başlatmayı planlayan Bakanlık, böylece evsel atıkların önemli bir kısmını oluşturan içecek ambalajı atıklarını kaliteli ve etkin bir şekilde toplamayı amaçlıyor. Söz konusu uygulama ile Bakanlık, 2018 yılında atık yönetimi sektörünün 60 bin kişi olan istihdam sayısını 2023’te 100 bine, 2018’de ekonomiye sunduğu 3.5 milyar liralık katkıyı ise 2023’te 20 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor.


21 june

Miniklerden ‘geri dönüşüm’ defilesi

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde anaokulu öğrencileri, atık malzemelerden hazırlanan kıyafetlerle defileye katıldı. Sıfır Atık Projesi'ne destek amacıyla Gölbaşı Salkım Anaokulu öğrencileri, öğretmenleri gözetiminde yürüyüş gerçekleştirdi. Okulda düzenlenen defileye de katılan minik öğrenciler, atık poşet, kağıt ve bezlerden hazırlanan kıyafetlerle geri dönüşüme dikkati çekti.

Gölbaşı Salkım Anaokulu Müdürü Fatih Karagöz, çocuklara çevre bilincinin kazandırılmasının önemli olduğunu söyledi. Velililerin de çalışmaya destek olduğunu belirten Karagöz, "Geri dönüşüm ve çevreyle ilgili bilinçlendirme çalışmaları kapsamında defile düzenledik. Çalışmalarımıza destek olan herkese teşekkür ediyorum" dedi.


Sadece para için çalışırsanız, hiçbir zaman başarılı olamazsınız ancak yaptığınız işi severseniz ve müşteriyi birinci planda tutarsanız başarı sizin olur.

Etiketler